Aradığınız Herşeyin Adresi

Zaman yolculuğu ve Kara Delikler “Kurnaz Bir Plan” ile mümkündür.

158

Zaman yolculuğu sizce mümkün mü? Belki bir kaç yıl belki de bir kaç yüz yıl sonra ortaya çıkabilecek. Hatta belki şuan bile vardır ve insanlıktan saklanılıyordur.

Zaman yolculuğu nun birçok anlamı vardır. Örneğin, gökyüzündeki gezegenleri ve yıldızları gözlemlediğinizde onları geçmişte olduğu gibi görüyoruz, gezegenler için sadece birkaç dakika, ancak yıldızlar için bin yıl olabilir. Bu, evren hakkındaki gözlemlerimiz aracılığıyla, en son teleskoplarımız sayesinde zamanında ‘bakışlara’ bakma ve evrenimizin tarihinin ortaya çıkma yeteneğine sahip olduğumuz anlamına geliyor.

 

Ama bu zaman yolculuğu hakkında genel bir fikir değil mi?

 

Bu, fiziken bilinen bilimsel yasaları çiğneyip geçmişe ya da geleceğe zamanında yolculuk etme ile ilgilidir.

Kısa bir süre önce Queensland Üniversitesi’nden (Avustralya) bilim adamlarından oluşan bir ekip, zaman  yolculuğu yapan fotonların nasıl hareket edeceğini simüle etti ve en azından bir QUANTUM LEVE’de zaman yolculuğunun mümkün olmadığını gösteren büyükbaba paradoksunun çözüldü. Fotonları  kullanarak – tek  parçacık ışığı – araştırmacılar, geçmişe doğru kuantum parçacıkları simüle etti. Araştırmacılar, davranışlarını inceledikten sonra günümüz fizikinin muhtemel anormal yönlerini açığa  vurdu .

Ancak, birçok parlak zihin zaman yolculuğu hakkında konuştu ve aralarında en sevdiğim ‘deli’ bilimadamlarından biri, zaman yolculuğu yapan makineyi test ettikleri bildirilen büyük Nikola Tesla’ydı.

Bununla birlikte, Nikola Tesla’nın,  modern bilimin bile mümkün olduğuna karar vermeden önce zaman yolculuğu üzerinde çalışmış olabileceği düşünülüyor.

Raporlara göre, 1895 Tesla, zaman ve mekanın manyetik alanlardan etkilenebileceğini düşündüren şok edici bir keşif yaptı. İddiaya göre, zaman ve mekanı manyetik alanlar vasıtasıyla değiştirebilen bu düşünce, rezil Philadelphia projesini doğurduğu iddia edilen birtakım deneylere yol açtı – çoğunlukla bir aldatmaca olarak düşünülüyordu.

Tesla’nın zaman yolculuğu fikrinde çalıştığı, yol boyunca muhteşem sonuçlar keşfedildiği düşünülüyor. Manyetik alanları kullanarak Tesla, uzay-zaman bariyerinin ‘değişmiş’ olabileceğini ve sonunda ‘farklı bir zamana yol açan bir’ Truva atı ‘yaratarak erişilebileceğini buldu.

Ancak bu, birçok kişi tarafından doğrulanabilir gerçekler olmadan bir hikaye olarak düşünülür. Öyleyse, gerçekleri öğrenelim.

Zaman içinde seyahat fikrinden bahsetmek için Dünya’daki ilk bilim insanlarından biri, Albert Einstein’in, Dünya’nın dışına çıkan ışık hızıyla seyahat ederse, gezgin için zaman gerçekten yavaşlardı, buna karşın Dünya’daki insanlar Normal bir oranda zaman yaşamaya devam edecekti.

Einstein’a ek olarak, diğerleri zaman içinde yolculuk yapma konusunda konuştu.

Columbia Üniversitesi’nden teorik bir fizikçi ve dize kuramı olan Brian Greene, “Bir uzay gemisi inşa edebilir, ışık hızına yakın uzaya gidip uzayabilir, geri dönüp dönebilirsiniz.

“Altı aydır dışarı çıktığınızı ve döndüğünüzü ve altı aylığına geri döndüğünüzü düşünün.”

Teorik fizikçi ekledi: “Geminizden çıkınca, bir yaş daha büyüdünüz ancak Dünya çok uzun yıllar boyunca gitti.

“Seyahat ettiğiniz ışık hızına ne kadar yakın olduğunuza bağlı olarak 10.000, 100.000 veya 1 milyon yıl geçti.”


Ve şimdi konuşmada yer alan bir makalede , iki uzman zaman yolculuğunu ve ulaşılabilirliği tartışıyor.

Bir röportajda, edebiyat profesörü Simon John James ve fizikçi Richard Bower, adlı bir sergide yer her ikisi de Zaman Makineleri – geçmiş, gelecek ve hikayeleri bizi oraya götür nasıl , “zaman yolculuğu” nin, çılgınca çeşitli, birçok anlamı ortaya koyuyor. Burada, edebi ve bilimsel terimlerle seyahat etmenin bir gün nasıl bir araya geldiğini tartışıyorlar. 

Simon John James : Richard, “zaman seyahati” terimi bir fizik bilim insanı için ne anlama geliyor?

Richard Bower : Zaman yolculuğu modern fizik temelidir ve gece gökyüzüne bakan herkes için günlük bir deneyimdir.

Yıldızları ve gezegenleri görüntülediğimizde onları şimdiki gibi değil, geçmişte olduğu gibi görüyoruz.

 

Gezegenler için bu gecikme sadece birkaç dakika, ancak gece gökyüzündeki yıldızların çoğu için binlerce yıldır.

 

Galaksiler için, çok uzak yıldız koleksiyonlarından oluşan hafif bulaşmalar, gecikme milyonlarca ya da milyarlarca yıl olabilir. En sönük galaksileri dünyanın son teleskoplarıyla gözlemleyerek, geriye dönüp bakıp evrenin tüm geçmişi izleyebiliriz.

Ama bu en tatmin edici türde zaman yolculuğu değil. Uzak gözlemciler olarak yalnızca geçmişe bakmamıza izin veriyor. Modern fizik için en önemli zorluklardan biri, geçmişi etkileyip etkileyemeyeceğini belirlemektir.

Einstein’ın Görelilik Teorisinin en  önemli kavramlarından  biri, nesnelerin 4D zaman aralığında uzun bir çizgi içerisinde var olması, zaman ve mekan birleşmesidir.

Tüm gözlemciler, iki olayı birbirine bağlayan dünya çizgisinin uzunluğu konusunda hemfikir olsalar da, olayların aynı anda mı yoksa aynı yerde mi, yoksa farklı zamanlarda mı yoksa ikisinin bir karışımının mı meydana geldiği hakkında farklı görüşlere sahip olabilirler.

Mesela, öğle yemeğini masamda otururken biraz çalışıp birkaç saat sonra eve gitmeye kalktığımda, (çok) hızlı bir şekilde ilerleyen gözlemci bana öğle yemeğini yiyip hemen eve gitmeye kalktığını söylüyor.

Einstein’ın kuramında, zaman ve mekân birlikte karıştırılır: onları ayrı ayrı düşünemiyoruz. Bu nedenle, kendimi her zaman olduğu gibi ışığın hızıyla geleceğe doğru seyahat eden 4D dünya çizgisini dolaşarak düşünmek en mantıklıdır.

Ancak Einstein’ın teorisinin güvencelerini çiğnemek ve zamanla geriye doğru seyahat etmek mümkün müdür? Cömertçe, cevabınız hayır, fakat daha sonra önceki kuşaklardaki bilim, insanlığın uçması imkansız olduğunu söylemişti. Belki de bilim adamlarının ihtiyaç duyduğu ilham ve kurnaz bir fikirdir.

SJJ : Elbette fantastik kurguda ilham ve kurnaz fikirler bulabilirsiniz. Belki de en ünlü zaman   yolculuğu metni, teknolojiyi kullanarak insanları travtraveling zamanı hayal ilk HG Wells tarafından Time Machine (1895) ‘dir.

Hayal gücünün diğerleri gerçekleşti –   örneğin bilim, gerçek hayatta mümkün kılmadan önce elektrikli uçuş teknolojisini hayal etti ve yazdı . Wells’in yenilikçi fikri Geleceğe Dönüş veya Doktor gibi modern zaman yolculuğu hikayelerine yol açtı.

Ancak birçok farklı hikaye zaman içinde gidiyor: Aristo, iyi bir hikayenin bir başlangıç, bir orta ve bir son olduğunu gözlemledi; ancak bu sırayla olmak zorunda değiller. Homeros’un İlyada kadar eski bir metin bile Paris’in kararıyla başlamaz; ancak Achilles, Troia Savaşı dokuzuncu yılında çadırında sulanmış ve hikaye oradan açığa çıkıyor.

Her kim cinayetle başlamak eğiliminde değil, vücudun keşfiyle ve hikaye ileriye ve geriye doğru ilerlediği için arsa dedektif tarafından yeniden yapılandırılıyor. Bu, anlatı zamanının zamansal özgürlüğüdür.

RB : Edebi cihazda boş alanlar, pratik zaman yolculuğu merkezi engeli içindir. Einstein’ın teorileri, zamanı uzatmamıza ve küçültmemize izin vermesine rağmen, olayların nedensel düzenlenmesi sabit kalır. Sizin örnekte, cinayet kurbanının ömrü ölen saniye içinde gözlerinin önünde yanıp sönüyorsa da, hayatlarının deneyimi her zaman ölüm anından önce gelecektir.

Fakat  Terminator’da , bir örnek vermek gerekirse , gelecekteki insanlık uygarlığı, kahramanın dünya çizgisini döngüsel bir şekilde buluyor ve böylece cyborg’u yakalamak ve Sarah Connor’un ölümünü önlemek için zamanında yol alıyor. Dönen bir kara deliğin iç   bölgelerinde boşluk ve zaman karıştıracak, bu mümkün olduğunca titizlikle yaklaşıyor, ancak bilerek bu şekilde gelecekten geri dönen herhangi biriyle rastlamadım.

Belki de döngüsel dünya çizgisi, eski geleceği keser ve aynı anda var olan paralel dünyalar yaratarak yeni bir gelecek ortaya çıkarır.

Konvansiyonel bakış açısına göre, zaman içinde geri dönme fikrinde oldukça fazla yanlış var.

Ancak, kuantum mekaniğinin modern yorumları, dünyanın  birçok paralel vadeli oluşumdan oluşabileceğini ve birbirinden kopup durduğunu ileri sürüyor. Bu geleceklerin tümü aynı anda var, ama biz sadece onlardan birinin bilincindeyiz. Bu noktadan hareketle, korkacak bir çok şey var değil  zaman yolculuğu . Döngüsel dünya çizgisi, muhtemel geleceklerin başka bir katmanını oluşturur.

SJJ : Farklı akademik araştırmalar hakkında konuşmak için metafor olarak zaman yolculuğunun esnekliğinden çok etkileniyorum. Tarih, arkeoloji apaçık örnek olurdu, ancak son zamanlarda gerçekleştirilen bir projede ben otobiyografik hafızanın psikolojisinden esinlenerek çok ilham aldım.

Anlatı metinlerinin edebi ve diğer tür sadece bir özellik değildir:  ileri sürülmüştür  bir tür olan gelecek için o bellek ve planlama: benlik insan duygusu zaman geçtikçe içinde kendi deneyimleri bizim narrativising inşa olduğunu Kimliği oluşturmamızı sağlayan ” zihinsel zaman seyahati “.

İşte edebi örnek Charles Dickens’ın Noel Carol’u. Scrooge geçmiş canlarından anılara geri döner ve böylece yaparak ileride daha iyi yollarını değiştirmek teşvik edilir.

Noel Henüz Gelmek Vizyonunun umutsuz, ihmal edilmiş perişanlarını düşünebiliriz, belki de romanın sevgili mutlu Scrooge’su iki farklı “paralel dünyalar” da olanlarla biten biri olarak bitiyor mu?

RB:  Edebi fikirlerin bilimsel anlayışa nasıl meydan okudukları kesinlikle büyüleyici – belki de bu paralel geleceklerin her ikisi de eşit derecede gerçekte kanıtlanmış olabilir.

 

Yazdığım Gizli Roswell Ufo Kazası Belgeleri makalesini okumak ister misiniz?

2. Web sitemiz olan Arastirmacim.com sitesine de bekleriz…

Yorumlar