Aradığınız Herşeyin Adresi

Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Tüm Uyku Problemlerinizi Düzeltin

İyi bir gece uykusu almak için uygun bir duruş uykusu çok önemlidir. Uyku alışkanlıklarınız genel sağlığınızı etkileyebilir, özellikle de hayatınızın üçte birini uykuda geçirdiğiniz için. Bir dizi uzman, birçok uyku sorununu çözecek düzgün bir şekilde nasıl uyumacaina ilişkin birkaç öneriyi listeledi. Uyku kalitenizi arttırmanıza ve sağlık sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak 6 ipucu.

  • UYUYA KALMAKTA ZORLUK ÇEKME

Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, yatay konumdan önce telefonları ve bilgisayarları kullanmamanız gerekir; çünkü ekranların ışığı uyku-uyanıklık döngüsünü etkileyebilir. Ayrıca, yatmadan en az altı saat önce çikolata, kahve, siyah çay, soda ve enerji içecekleri gibi kafeinli yiyecek ve içecek tüketmemelisiniz.

Düzenli egzersiz de uykunuzu geliştirmek için faydalıdır. Sabah ve öğleden sonra günlük olarak egzersiz yapmalısınız. Bu, kan dolaşımınızı iyileştirmenize, vücudunuzu seste bulmanıza ve uykuya dalmanıza daha kolay yardımcı olacaktır.

  • ERKEN UYANAMAMA

Birçok kişi bu sorunun üstesinden gelemesede de düzeltmek oldukça kolay. Sabaha karşı uyanamıyorsanız, alarmınızı hafta sonları dahil olmak üzere her gün aynı saatte ayarlamalısınız.

Erken uyanmak isterseniz, akşamın erken saatlerinde uyumanızı sağlamalısınız.

  • BOYUN AĞRISI YAŞIYORSANIZ

Boyun ağrısını gidermek için en iyi duruş sırt üstü başınızın altındaki bir yastıkla ve her iki kolun altında yatıyor olmaktır. Yastığınızın ortopedik veya yuvarlak yastık olduğundan emin olun.

Yana doğru uyuyorsan, yüksek bir yastık kullanmaktan kaçınmalısın. Yastık yüksekliği bir omuz genişliğine eşit olmalıdır. Bu, boynunuzu doğru bir konumda tutmanıza yardımcı olacaktır.

  • SIRT AĞRISI

Sırt ağrısı yaşarsanız, yüz üstü uyumalısınız. Doğal omurga eğrilerini düzeltmek ve tendonlarındaki gerginliği düşürmek için dizlerinin altına bir yastık yerleştirin.

Yüz üstü uyuyorsanız, pelvisinizin altına bir yastık yerleştirip karnınızı indirin. Bu, sırtınızın ileri doğru ilerlemesini önleyecektir.

Üstelik, yana doğru uyuyorsanız, fetüs pozisyonuna gelmelisiniz. Bacaklarınızı göğsünüze getirin ve sırtınızı kemerli tutun. Destek için dizlerinizin arasına küçük bir yastık koyabilirsiniz.

  • OMUZ AĞRISI

Omuz ağrısı ile uğraşıyorsanız, acı veren omzun üzerine uyumaktan kaçınmalısınız. Ayrıca, yüz üstü uyumamalısınız, çünkü bu pozisyon omuzların hizalanmamasına neden olur.

Omuz ağrısını azaltmak için en etkili duruş sırt üstü yatıyor olmaktır. Başının altına bir yastık koymalı ve bir tanesini karnının üstüne koymalısın.

Omuzlarınızı istikrarlı ve doğru bir konumda tutmak için yastığı midenize sarın.

  • HORLAMA

Sırt üstü uyumak, horlamaya meyilli olanlar için uygun bir duruş değildir. Bu pozisyonda boğaz dokuları sarkar ve dil boğazın içine doğru geriler ve hava yollarını daraltır.

Ayrıca, yumuşak bir yastık kullanmamalısınız, çünkü kafanız geriye doğru eğilebilir, bu da horlamayı artıracaktır.

Yorumlar