Aradığınız Herşeyin Adresi

WordPress Hızlandırma Eklentileri – Site Hızını Yükseltme

5.839

WordPress Site Hızını Yükseltme konusunda sizlere bir kaç bilgi vermek istiyorum. Öncelikle kullandığınız önbellek eklentisinin etkinliğini değerlendirirken, web sitenizin sayfa yükleme süresini doğru bir şekilde ölçebilmeniz önemlidir. Bunun için kullanılabilecek birkaç araç var. En sevdiğim ve en doğru olduğunu düşündüğüm site Pingdomdur.

Pingdom Nasıl Kullanılır?

Ayarlar’ı tıklayın ve web sunucunuza en yakın konumu seçin (kendi fiziksel konumunuz değil). Web sitenizin URL’sini yapıştırın ve Şimdi Test Et’i tıklayın.

Pingdom, web sayfanızın performansını en üstte 4 metrik ile özetleyecektir:

  • Performans derecesi,
  • Sunucuya Gönderilen Talepler,
  • Yükleme zamanı,
  • Sayfa boyutu.
WordPress Site Hızını Yükseltme

Bu metriklerden en önemlisi yükleme zamanı!

Not, veriler sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğiyle ilgili genel bir kılavuzdur, ancak Pingdom’dan mükemmel bir puan almak önemli değildir.

Sitenizin yüklenme hızı gerçekten önemli olan tek faktördür. Google sitenizi ziyaret ettiğinde, öncelikle yüklenme süresine dikkat eder, Pingdom’da verilen diğer puanlamalara çok fazla bakmaz.

Ortalama Yüklenme Süresi

Her seferinde aynı olmayacağı için ortalama bir yükleme süresi elde etmek için testi birkaç kez çalıştırmalısınız. Sitenize yeni önbellek eklediyseniz veya önbellek eklentinizdeki seçenekleri değiştirdiyseniz (Pingdom bot da dahil olmak üzere) ilk ziyaretinizde (önceden yüklenmemişse) önbelleklenmemiş bir sürüm elde edilir. Bu ziyaret, bir sonraki ziyaretin daha hızlı, ön belleğe alınmış sürümünü alması için önbellek oluşturulmasına neden olur. Böylece, hız testini çalıştırdığınızda, ilk sonuç sayfanızın önbelleğe alınmamış bir sürümü olabilir, bu nedenle testi birkaç kez çalıştırmanız önemlidir.

WordPress Site Hızını Yükseltme
Kişisel olarak kullandığım ve tavsiye ettiğim önbellekleme eklentisi WP Rocket Eklentisidir.

WP Rocket, önceden yükle düğmesini manuel olarak tıkladığınızda, önbellek süresi dolduğunda veya bir yayın oluşturduğunuzda/ güncelleştirdiğinizde, sitenizin ana sayfasını ve bağlantılı sayfaları önceden yükler.

Ayrıca, içerik oluştururken / güncelleştirirken, önbellek silinir ve kategori, etiket, arşiv sayfaları gibi ilişkili içerikler için birkaç saniye sonra önceden yüklenir.

Çoğu kişi, yalnızca bir sayfadan veya yayından daha fazla içeriğe sahip olan sitesinin ana sayfasını test eder. Dolayısıyla, sitenizin bir bütün olarak ne kadar hızlı olduğunu daha iyi görmek için sitenizdeki diğer içerikleri test etmeyi düşünün. Birçok web sitesinde, siteyi bir arama motorundan bulan ziyaretçiler, ana sayfaya değil bir blog yazısı veya tek bir sayfaya girecek; bu nedenle, tüm sayfaların performansının hızlı olması gerekiyor. Muhtemelen bu dahili yayınların / sayfaların ana sayfanızdan daha hızlı yüklendiğini göreceksiniz.

Sitenizi Kıyaslayın

Önbellek eklentisinden ne kadar ilerleme kaydedildiğini gerçekten görmek için yukarıdaki testleri uygulayarak ve ortalama bir sayfa yükleme süresi ayırarak sitenizi hiçbir önbellek eklentisi olmadan kıyaslamanız gerekir.

Daha sonra önbellekleme eklentisini en temel konfigürasyonuna ekleyin ve karşılaştırmalar yapmak için testleri birkaç kez daha çalıştırın. Eklentide yeni bir seçeneği etkinleştirdiğiniz zaman, bunun daha iyi veya daha kötü bir etkisi olup olmadığını görmeniz gerekir, böylece yaptığınız her değişikliği yukarıdaki şekilde sınamanız gerekir.

Birçok kişi kullandığı ön bellekleme eklentisinin tüm ek seçenekleri etkinleştiriyor ve biraz yavaşlama olduğunu fark ediyor. Minification ve diğerleri gibi ek seçeneklerin temalar, eklentiler ve sunucu yapılandırmaları ile çakışma potansiyeli olması ve temkinli davranılması gerekebilir.  Eklentiyi açmanız size en hızlı artırmayı sağlayacaktır. Ek seçenekler sadece isteğe bağlıdır. Her zaman gerekli değildir ve her zaman ilave iyileştirmeler veriyor olup olmadığını görmek için test edilmelidir.

Her değişikliğin denenmesi, bir soruna neden olabilecek belirli bir özelliği ayırmanızı sağlar. Bu, WP Rocket veya kullanabileceğiniz diğer önbellek eklentileri için de geçerlidir.

Aynı anda birden fazla önbellek eklentisi çalıştırmadığınızdan emin olun. Örneğin, WP Super Cache yüklü ve etkinleştirilmemiş olsa bile, yine de müdahale edebilir, böylece farklı bir eklenti test etmeden önce tamamen silinmesi gerekir.

PingDom Grafiği

Bu grafik sayfanızın her bir bileşeninin yükleme süresini gösterir – birisi sayfayı ziyaret ettiğinde yüklenen çeşitli tüm resim dosyaları, CSS, Javascript dosyaları vb.

Bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız, hızlı bir yükleme süresi kazanmış olmalısınız. Pingdom grafiği, herhangi bir tıkanıklığı veya sorunlu dosyayı belirlemenize yardımcı olabilir. Bazen, sayfanızın yükleme süresini kısaltmak için yalnızca birkaç büyük resim veya harici komut dosyası gerekir.

Grafik üstündeki açılır menüyü tıklayın ve “Yükleme Süresine Göre Sırala” yı seçin. Bu, üstteki en uzun yükleme dosyalarını gösterecek ve problem dosyalarının fark edilmesini kolaylaştıracaktır.

Üçüncü taraf reklam sunucularından gelen harici komut dosyaları muhtemelen burada en büyük düşmanınızdır. Bu komut dosyaları sunucunuzdan gelmediğinden, üzerinde yapabileceğiniz bir önbelleğe alma işlemi yoktur – sunucularının merhametine sahipsiniz. Bu örnekte şunu görebilirsiniz:

WordPress Site Hızını Yükseltme
80%
Awesome
  • Design
Yorumlar