Aradığınız Herşeyin Adresi

BU VİDEO TÜM DÜNYAYI ŞOK ETTİ! MUTLAKA İZLE…

103

Gezegenimizdeki en büyük felaketlerden biri 2011’de meydana gelen bir depremde Japonya’da yaklaşık 16.000 kişinin hayatını kaybettiği büyük bir tsunaminin ortaya çıkmasıyla 210 milyar Dolar zarara neden oldu ve kaydedilen tarihteki en büyük Nükleer felaketlerden birine neden oldu.

Uzmanlar, insanlık tarihinin en pahalı ve ölümcül felaketlerinden biri olarak düşünülür. Fukushima Daiichi olayı, 1986 Çernobil kazasından ve Çernobil’i kaydedilen tarihteki en büyük çevresel felaketlerden biri olan Uluslararası Kaza Ölçeğine (Büyük Kaza, Seviye 7) göre eşit olan en kötü nükleer kaza olarak düşünülür.

Fukushima enerji santrali bir deprem için hazırlanmış olsa da, Japonya’da bir takım fenomenler, takımadaları jeolojik bir fay üzerinde bulunduğu için, tsunami için hazır değildi.

Fukushima nükleer santrali Amerikan şirketi General Electric tarafından tasarlandı. İnşaat süreci 1967’de başladı ve 1971’de devreye alındı. Nükleer santral, toplamda 4, 7 GW’lık bir enerji ile dünyanın en büyük 25 nükleer santral kompleksinden birini oluşturan altı BWR tipi nükleer reaktöre sahip.

Bugün, sadece felaket kalır. Aslında son raporlara göre, Fukushima nükleer felaketinin bulunduğu yerde en gelişmiş makineler bile iki saatlik radyasyona dayanamıyor.

 

Son zamanlarda, Japonya nükleer santralinde iki numaralı reaktöre gönderilen uzaktan kumandalı bir temizlik robotu, muhtemelen yüksek düzeyde radyasyona bağlı olarak odanın içindeki sorunlar nedeniyle görevine son verilmeden önce geri çekilmek zorunda kaldı. Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco) tesisi operatörüne göre, RT tarafından aktarılan, uzmanlar reaktörler içindeki radyasyon düzeylerini yeniden değerlendirmek zorunda kalacaklar, çünkü robotun temizlik görevlerini yerine getirmek için içerisine gönderdiği her saatte 530 sievert’e dayanabileceği bir doz, Anında Bir insanda öldürme, radyasyon seviyeleri o kadar yüksek ki en gelişmiş makineler bile radyasyona dayanamıyor ve yalnızca iki saatlik maruz kalma sonrasında tahrip oluyor.

Uzmanlar uyarıyor: “Bunu basit ifade edersek. Dört sieverts bir topluluğu yok edebilir. “

Japon bilim adamları 2012 yılının Ağustos ayında, nükleer enerji santralı yakınındaki bölgede radyoaktiviteye maruz kalan Zizeeria kelebeklerinde genetik mutasyonların incelenmesi sonuçlarını yayınladılar.

Ayrıca, reaktörün yapısındaki bir çatlak, denizde radyoaktif madde bırakmaya başladı ve çevre sularında radyoaktif iyot seviyelerinin yükselmesine izin verilen sınırın 7,5 milyon kat fazla korku verdi. Bilim adamları, sezyum düzeylerinin “makul” sınırların 1,1 milyon katı olduğunu bildiriyor.

Çatlağı çimento ve diğer yöntemlerle kapatmak için erken teşebbüsler başarısız oldu.

TEPCO, denize inen 11.500 ton radyoaktif suyu, reaktörlerin içinde daha da kirli olan diğer suları barındırabilmek için tesis içinde yer açmak için serbest bıraktı.

2015 yılında yapılan ölçümlerde Fukushima nükleer enerji santralinden San Francisco, California kıyılarında 1600 mil (2600 km.) Uzaklıktaki örneklerde radyoaktif sezyum izotoplarının varlığı gösteriliyor. Bununla birlikte, radyoaktivite seviyeleri tehlikeli olarak kabul edilen seviyenin yaklaşık 500 kat altındaydı.

Gerçekte neler olduğuna dair bir fikir edinmek ve felaketin hayatımızda hala önemli bir rol oynadığını görmek için lütfen bu videoyu izleyin ve paylaşın!

Yorumlar