Aradığınız Herşeyin Adresi

Uzayda Savaş – ABD Uzay Savaşları

227

Uzayda Savaş mak Mümkün Mü? Amerika Birleşik Devletleri uzayda savaşmak için gereken çalışmaları ve araştırmaları sürdürmeye devam ediyor…

Uzayda Savaş…Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri, üç yıldızlı bir general için yeni görev oluşturulması da dahil olmak üzere çeşitli reformlar yapıyor. Amaç, nihai alanda savaş için hazırlıklı olmaktır. Değişiklikler, uzay savaş komuta merkezinin yeniden yapılandırılması ve oluşumunu içeriyor. Başka bir deyişle, Star Wars için hazır olun.

Uzayda Savaş

Çin ve Rusya, iddialı askeri alan programlarıyla ABD’nin üstünlüğüne agresif olarak meydan okumaya çalışırken, güç mücadelesi, uzaya dayalı gezegen altyapısını felce uğrayabilecek bir çatışmayı açığa vurmak için tehdit ediyor. Ve uzaydan başlayabilmesine rağmen, böyle bir çatışma, Dünya üzerindeki yaygın bir savaşı kolayca ateşleyebilir.

Bu yeni önlem, ‘mevcut’ askeri şubenin uzayda savaşmaya uygun şekilde hazırlanmadığını iddia eden bir dizi milletvekilinin eleştirilerinden kaynaklanıyor. Bu alan sadece ABD değil Rusya ve Çin’den de askeri hedefler arıyor. İlginçtir, 2007’de Çin, bir uydu karşıtı füze test etti ve yörüngesel hava uydularından birini başarıyla yok etti. Bu, dünyaya yeni yetenekleri ve ABD ordusu için büyük bir endişe mesajı oldu.

Pentagon’un uzay savaş komuta merkezinin yeni adı  olan Ulusal Uzay Savunma Merkezi ile tanışın .

Hava Kuvvetleri Uzay Komuta şefi General Jay Raymond’a göre, yeni görev yerinde gelişebilecek zorlukları karşılamak için organizasyonel, eğitim ve donanıma sahip olacak. Hava Kuvvetleri, bir “savaş alanı” olarak bilinen ortak bir alan projesi oluşturmak için Ulusal Keşif Ofisi ile birlikte çalışır.

Savunma Bir’e göre , yeni general “her geçen gün odaklanarak bu hususa odaklanacak: güçlerimizi örgütleyip trenleyip güçlendirebileceğimizden emin ol ve bu alanda karşılaşılan güçlükleri giderecek”, General Jay Raymond, Hava Kuvvetleri Başkanı Uzay Komutanlığı.

Pentagon alan komutunun (“Ortak Mekânlar Arası Operasyonlar Merkezi” nden “Ulusal Uzay Savunması Merkezi” ne) isim değişikliği yapıldı. Yeniden yapılanma, uzay projelerinin diğer karasal projeler üzerinde bütçe fonları için rekabet etmek için daha büyük bir güce sahip olmasını bekliyor.

House Armed Services Strategic Forces alt komitesinin başkan yardımcısı Mike Rogers, “Silahlandırılmış Hizmetler Komitelerinin bürokrasinin ne zaman kırıldığını tanıması ve daha sonra bunun sabit olduğunu görmesi işidir” dedi. Uzay yatırımlarını ve alanın savaş alanıyla görevli kişileri önceliklendirmek için hesap verebilirliği otoriteyle hizalamalı, bürokrasiyi azaltmalı ve diğer misyon alanlarıyla çözülmeliyiz “dedi.

İlginçtir, uzaydaki bir savaş fikri yeni değildir. Sovyet nükleer silahlarının yörüngesel yollardan fırlatılmasından korkarak ABD 1950’lerin sonlarında uydu karşıtı silahları test etmeye başladı. 1967’de BM Uzay Uzayı Anlaşmasıyla yörüngesel kitle imha silahlarının yasaklanmasından önce uzaya nükleer bombalar denedi.

Yörüngesel yörüngesel kitle imha silahlarının BM tarafından yasaklanmasından sonra uzaya dayalı gözetim, uyduların yeryüzündeki nükleer silahların yerleştirilmesi veya başlatılması için ayrıntılı uyarı sistemlerinin bir parçası olarak hizmet ettiği Soğuk Savaşın önemli bir bileşeni haline geldi. Soğuk Savaşın çoğunda, Sovyetler Birliği, “casusluk uydularını makineli silahlarla tarayarak arama ve yok etme” özel patlayıcı gemi olan “uzay mayınları” nı geliştirdi ve test etti.

1980’lerde alanın militarize edilmesi, Reagan yönetiminin, Sovyet kıtalararası balistik füzeler için yörünge karşı önlemleri geliştirmeyi amaçlayan Star Wars olarak bilinen, çok dolarlık bir Stratejik Savunma Girişimiyle zirveye ulaştı.

1985 yılında Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri, bir F-15 savaş uçağı, kusurlu bir ABD uydusunu “yörüngesinden çıkarılan” bir füzeyi başlattığında güçlü yeteneklerinin net bir gösterimini gerçekleştirdi.

 

Daha önce yazdığım NASA: “İnsanlık, dünya dışı yaşamı keşfetmek üzere” adlı makalemi okumak ister misiniz?

Yorumlar