Aradığınız Herşeyin Adresi

Siber Saldırı Tehdidi Hızla Artıyor – Europol

190

Wainwright

Europol başkanı Rob Wainwright, cuma günü düzenlenen siber saldırı 150 ülkede 200 binden fazla kurbanını etkilediğini belirtti.
Yasanın “ölçüsünde benzeri görülmeyen” olduğunu ve daha fazla insanın kendisini Pazartesi sabahı etkilenebileceğini söyleyerek uyardı.
Virüs, ödemeleri talep eden kullanıcı dosyalarının kontrolünü ele geçirdi; Rusya ve İngiltere en kötü isabetli ülkelerdendi.
Uzmanlar, bir başka saldırının yakın olabileceğini ve insanların güvenliklerinin güncelliğini korumasını istedi.
Bay Wainwright, fidye ödendi- kadar verilere erişimi engelleyen yazılım olan fidye yazılımının bir solucan uygulamasıyla birleştiğini – başka bilgisayarlara yayılmak için kendisini çoğaltan bir program olduğunu söyledi.
Bununla birlikte, “bir bilgisayarın ağa bulaşmasının ağlar arasında hızla yayılmasına” izin verildiğini söyledi.
“Bu nedenle bu sayıların her geçen yıl arttığını görüyoruz” diye ekledi.

‘Pazartesi gününe kadar yama’

Geçici bir düzeltme daha önce enfeksiyon oranını yavaşlatmış olsa da, saldırganlar şimdi fidye yazılımının yeni bir sürümünü serbest bırakmıştı.
AB kanun uygulama ajansı başkanı, şirketlerin sistemlerini güncellediklerinden ve Pazartesi sabahı çalışanlar görev yapmadan önce “nereye bağladıklarına” emin olmaları gerektiğini söyledi.
İngiltere’de, 48 Ulusal Sağlık Servisi (NHS) hastanelerde, GP ameliyatlarında veya eczanelerde sorun bildiriyor ve İskoçya’da bulunan 13 NHS organizasyonu da etkileniyor.
Wainwright, Almanya’nın demiryolu ağı Deutsche Bahn, İspanyol telekomünikasyon operatörü Telefonica, ABD’li lojistik devi FedEx ve Rusya’nın içişleri bakanlığı da dahil olmak üzere “çok sayıda sanayi ve hizmette dünyada ayrım gözetmeyen bir saldırı” gerçekleştirdi.
Bununla birlikte, şimdiye kadar saldırı mağdurları tarafından “göze çarpan şekilde” birkaç ödeme yapıldığını söyledi.
Küresel saldırıyla bağlantılı üç hesaptan, bilgisayar korsanlarına 22.080 £ eşdeğeri ödenmesine işaret ediyor.
Europol başkanı ajansının sorumlularını bulmak için ABD Federal Soruşturma Bürosu ile birlikte çalıştığını ve birden fazla kişinin dahil olması muhtemel olduğunu söyledi.
Virüs, ilk önce ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tespit edilen Microsoft Windows yazılımlarındaki bir güvenlik açığından yararlandığını söyledi.
Bilgisayarları aldıktan sonra, dosyaların kilidini açıp kullanıcıya geri döndürmek için Bitcoin sanal para birimi olan 300 dolar (230 £) ödemeyi isteyen iletiler gösterildi.
Microsoft, güvenlik açığını gidermek için geçen ay güvenlik güncelleştirmelerini yayımladı ve başka bir düzeltme ekinin Cuma günü yayımlandı .
“MalwareTech” adı verilen ve fidye saldırılarını sınırlamaya yardımcı olan İngiltere güvenlik araştırmacısı “başka bir kişinin Pazartesi günü muhtemelen geleceğini” öngördü.
Anonim kalmayı isteyen MalwareTech, aslında virüs yayılımını izlemek için bir alan adı kaydettikten sonra “kazara kahraman” olarak selamlandı, bu da aslında onu durdurmakla sonuçlandı.

Yorumlar