Aradığınız Herşeyin Adresi

Profesör Stephen Hawking, insanları 100 yıl sonra Dünya’yı terk etmek zorundasınız diye uyarıyor

98

Ünlü astrofizikçi Prof. Stephen Hawking’e göre, insanlık hayatta kalmak için önümüzdeki 100 yılda Dünya gezegenini terk etmelidir.

Yeni bir BBC serisinde Prof. Hawking, insanlığın Dünya’daki zamanının tükenmekte olduğunu ve türümüz hayatta kalmak istiyorsa gezegenimizi terk etmemiz gerektiğini iddia ediyor.

Profesör Hawking, insanımızın önümüzdeki 100 yıl içinde, türümüzün karşı karşıya kaldığı çeşitli tehditleri atlatmak için diğer dünyalara kolonileştirmesi gerektiğine inanıyor; Iklim değişikliği, asteroit grevleri ve hatta aşırı nüfus ve belki de en endişe verici olan nükleer saldırılar.

BBC’nin BBC’nin yeni bilim mevsimi olan Tomorrow’s World – Profesör Hawking ve eski öğrencisi Christophe Galfard’ın gezegenimizin etrafında dolaşarak, medeniyetimizin yakın gelecekte nasıl hayatta kalabileceğini bulmaya çalışan BBC’nin yeni Dünya Belgeseli adlı yeni belgesel.

Telegraph’a göre, BBC serisi İngiltere’nin en büyük mucidi keşfetmek ve halkın hayatlarında en etkili olan yeniliği VOTE’ye sunmasını istedi.

Profesör Hawking, insanlığın karşılaştığı tehditler hakkında son birkaç yıldır aktif olarak konuştu.

Yapay Zekanın tehlikelerinden, biyolojik savaştan, uzaydan gelen tehditlerden Professor Hawking, yalnızca bir “dünya hükümeti” nin yaklaşmakta olan azabı önleyebileceğini söyledi.

Bay Hawking, daha önce insanlara hayatta kalmak için bir tür yeteneğinden yoksun olabileceğini söyledi. “Kırılgan gezegenimizden kaçmadan 1000 yıl daha hayatta kalacağımızı sanmıyorum” diyerek şöyle devam etti: “Bu nedenle, uzaya halkın ilgisini artırmak istiyoruz ve eğitimime erkenden başlamış durumdayız.”

Dünyanın en zeki adamına göre, gezegenimiz felakete yönelmiştir.

“Belli bir yılda Dünya gezegeninde bir felaket olma şansının düşük olmasına rağmen, zamanla katlanır ve önümüzdeki bin ya da on bin yılda kesin bir kesinlik haline gelir” dedi. “Ancak, en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca uzaya kendi kendini sürükleyecek koloniler kurmayacağız, bu yüzden bu dönemde çok dikkatli olmalıyız.”

Geçtiğimiz yıl Profesör Hawking pek çok tahminde bulundu ve dünya üzerinde dahi bir kıyamet kopma şansının yakın bir kesinlik olduğuna dikkat çekti.

Hawking, Kasım ayında Oxford Üniversite Birliği’ne verdiği demeçte, “Belirli bir yılda felaket dünya gezegenine olan şans oldukça düşük olmasına rağmen, zamanla katlanarak önümüzdeki 1.000 yıl veya 10.000 yıl içinde kesin bir kesinlik haline geliyor” dedi.

“O zamana kadar uzaya ve diğer yıldızlara yayılmış olmalıyız, bu nedenle Dünya’daki bir felaket insan ırkının sonu anlamına gelmez.”

Bununla birlikte, eğer Profesör Hawking’in önerdiği gibi Dünya’yı terk edersek, nereye gitmeliyiz? Kimi kaydetmek Yepyeni bir gezegene kim gidebilir? Bizi orada kim alacak ve hepsi için kim ödeyecek?

100 yıllık bir dönemde çözülebilecek çok soru var, değil mi?

Güneş sistemindeki diğer gezegenler ya da aylar üzerinde insan kolonileri yaratma çabaları, ustalık Elon Musk’un, önümüzdeki birkaç on yıl içinde kendi SpaceX şirketi aracılığıyla başka bir dünyada işlevsel yerleşim birimleri kurmayı ümit ettiğini zaten başlattı.

Musk 2016’da şunları söyledi: “Benim bir kıyamet kehanetim yok, ancak tarih, bazı kıyamet olayı yaşanacağını gösteriyor.”

 

Yorumlar