Aradığınız Herşeyin Adresi

Peru’da bulunan 15.000 yıllık gelişmiş uygarlığın kalıntıları

166

Antik Piramit Kazıları, 15.000 yıl önce son derece KOMSU medeniyetini ortaya çıkarmaktadır.

Peru uzmanları, yaklaşık 15.000 yıl önce Güney Amerika’da var olan karmaşık ve gelişmiş bir uygarlığın kalıntılarını keşfetti.

Uzmanlar tarafından hazırlanan bir ekip, Peru sahilinde, Güney Amerika’nın en eski piramitlerinden birine evinde çığır açan bir keşif yaptı: El yapımı dokunmuş sepetlerin de aralarında bulunduğu binlerce eser, o bölgedeki ilk insanın ilk düşündüğünden çok daha gelişmiş olduğunu gösteriyor ve Çok karmaşık sosyal ağlara sahipti,  Florida Atlantic Üniversitesi raporladı .

Araştırmanın ortak yazarı James M. Adovasio , sakinlerinin, yaklaşık 15.000 yıl önce, büyük ve egemen bir toplum haline gelmelerine neden olan, farklı gıda kaynaklarını kullanma konusunda olağanüstü bir kabiliyete sahip olduklarınısöylüyor.

Florida Atlantik Üniversitesi’ndeki arkeologlar (ABD), yaklaşık 15.000 yıl önce Peru’da gelişmiş ve karmaşık bir uygarlık olduğunu doğrulayan kesin kanıtlar ortaya koydu. Çok yapılandırılmış bir sosyal organizasyona sahipti ve bölgede kurulan en eski organizasyon olabilirdi.

Science Advances dergisinde yayınlanan çalışma, Güney Amerika’nın en büyük ve en eski piramitlerinden birine ev sahipliği yapan Peru sahilinde bulunan arkeolojik bir yer olan Huaca Prieta’da 2007-2013 arasında bulunan yüzlerce binanın keşfedilmesine dayanıyordu. Tapınak Huaca Prieta Höyüğü. Radyokarbon tarihlendirme, insanların 15.000 ila 8000 yıl önce “aralıklı” bir dönemde var olduğunu gösterdi.

Solda: acele saplarından dokunan 10.500 yıllık bir mat hasır. Doğru: Huaca Prieta sitesinden alınan sepet kalıntıları bugün modern sepetçiler tarafından halen kullanılmakta olan yerel bir kamış da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden üretildi. Resim kredisi: Tom Dillehay, Vanderbilt Üniversitesi / Florida Atlantik Üniversitesi.

Adovasio, toplanan parçaların – gıda maddeleri, taş aletleri, süs sepetleri ve tekstil- “bölgedeki ilk sakinler tarafından istismar edilmesine izin veren” gelişim hızını “ve” bilgi ve teknoloji “seviyesini gösterdiğini belirtti. Deniz ve karasal kaynaklar.

“Huaca Prieta’dan getirilen eserler arasında, o bölgedeki ilk insanların gelişim hızı ile bunların bilgi ve teknoloji seviyeleri hakkında gerçekten soru soran, gıda kalıntıları, taş aletler ve süslü sepetler ve tekstil gibi diğer kültürel özellikler yer alıyor. Araştırmanın ortak yazarı ve FAU Liman Şube’sinde dünyaca ünlü bir arkeolog olan James M. Adovasio , Ph.D., D.Sc., “Kara ve deniz kaynaklarını kullanıyorlardı ” dedi .

Bölgede kesme ve sıyırma için kullanılan basit tek taraflı taş aletler bulunmuştur. Araştırmacılar, 13.500 ila 15.000 yaşında olduklarını tahmin ediyor. Tomm Dillehay

Örneğin, uzmanlar tarafından keşfedilen çengel çeşitliliği, bu eski uygarlığın farklı derinliklerde balık tutmayı başardığını ve dolayısıyla türbülan sulara daha dayanıklı olan gemi geliştirdiğini gösteriyor. Buna ek olarak, denizde sömürü, şil, avokado ve kabak gibi ürünlerin üretimiyle birleştirilerek “büyük bir ekonomik fazlalık” elde ettiler.

“Bulduğumuz bu olaylar dizisi, bu insanların farklı türdeki gıda kaynaklarını kullanmak için dikkate değer bir kapasiteye sahip olduğunu ve bunun da bürokrasinin ortaya çıkışı ve örgütlü din gibi daha büyük bir toplum boyutuna ve bununla birlikte her şeye yol açtığını gösteriyor; ”  Dedi Adovasio .

“Bu karmaşık tekstiller ve sepetleri yapmak, standartlaştırılmış veya organize bir üretim süreci olduğunu ve bu eserlerin hepsinin o zaman diliminde olması gerekenden daha meraklı olduğunu gösteriyor ”  diye belirtti Adovasio .

“Kazılan o kadar çok malzeme gibi, sepetler dahi, daha sofistike bir toplumun yanı sıra toplumsal boy göstermek için bir arzusu ve aracı ifade eden karmaşıklığı yansıtmaktadır. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, bu ilk insanların birbirleriyle çok karmaşık sosyal ilişkiler içinde olduklarını ve bu süslü nesnelerin hepsinin de o türden sosyal mesajlaşmayı anlattığını söylüyorlar. “

Yorumlar