Aradığınız Herşeyin Adresi

Kozmik Köprü – Galaksiler Arası Yolculuk

196

Araştırmacılar galaksileri birbirine bağlayan gizemli ‘kozmik köprü’ keşfetti… Peki bu kozmik köprü ile galaksiler arası yolculuk nasıl yapılacak? İnsanlar bunu ne zaman kullanacak?

Bilim adamları evrendeki galaksilerin köprülerle bağlandığını gösteren bir kozmik ağın (kozmik köprü) varlığını keşfettiler.

 

Kozmik Köprü

Bilim adamları, evrenin hayal ettiğimizden çok daha gizemli olduğunu kanıtlayarak, etkileyici bir keşif daha yaptı. 23.000’den fazla galaksi çiftinin gözlemleri, gökbilimcilerin onları birbirine bağlayan karanlık bir madde köprüsünü tespit etmelerine izin verdi.

Uzmanlar, ilk defa evrene farklı galaksileri bağlayan ‘zor karanlık madde köprüsü’ imgesini çınlattı.

Şimdiye kadar bilim insanları, şimdiye kadar gözlemlenemeyen bir şekilde böyle bir “kozmik web” nin varolabileceğini düşünüyorlardı.

Bilim adamları çalışmalarını, Kraliyet Astronomi Topluluğu Aylık Bildirimlerinde yeni bir makale yayınladı.

23.000 galaksinin çiftinden oluşan gözlemlerden oluşan bileşik görüntü-Evrendeki galaksilerin karanlık madde ile bağlı bir kozmik ağ aracılığıyla birbirine bağlı olduğu yönündeki kanıtları teyit eder.

Koyu renkli madde, evrenin yüzde 27’sini oluşturan gizemli bir maddedir. Işığı parlamaz, absorbe etmez ya da yansıtmaz; bu da onu büyük ölçüde saptanamaz kılar. Sadece görünür madde ile olan etkileşimlerine dayanarak, bilim adamları varlığını çıkarabilirler.

Bununla birlikte, Waterloo Üniversitesi’nden araştırmacılar Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobunda çok yıllı bir gökyüzü araştırmasının sayısız görüntüsünü kullanarak zayıf gravitasyonel mercek oluşturma olarak bilinen bir etkiyi ölçebildi.

Gravitational lensing, gezegen, kara delik veya bu durumda karanlık madde gibi görünmeyen bir kütle nedeniyle uzaktaki galaksilerin çarpık görünmesini sağlar.

Araştırmacılar, aslında, onları birbirine bağlayan ‘karanlık maddenin’ gizemli varlığını ortaya çıkarmak için 4,5 milyar ışıkyılı uzakta bulunan binlerce galaksinin görüntülerini mercek altından kullandılar.

Araştırmacılar Mike Hudson , “Onlarca yıldır, araştırmacılar galaksiler arasındaki karanlık madde liflerinin varlığını tahmin ediyorlar ve galaksileri bir araya getiren web benzeri bir üstyapı gibi davranıyorlar”  dedi .

“Bu imge bizi öngörülerin ötesine geçerek gördüğümüz ve ölçebileceğimiz bir şey haline getiriyor.”

Tarafından belirtildiği gibi Bilim Uyarısı , görüntüler sadece estetik değil sadece, aksi tespit etmek zor olurdu birkaç kafa karıştıran özelliklerini ortaya koymaktadır.

Kompozit resimler ilk kez bir COSMIC WEB varlığını gösterir.

Yeni elde edilen sahte renk haritası, parlak gökadaları beyaz bir bölge olarak gösterirken, karanlık madde köprüleri kırmızı olarak gösterilir.

Yeni gözlemler, astronomların köprüleri tasvir eden bir harita oluşturmalarına izin verirken, fenomenin 40 milyon ışıkyılı uzaklıkta daha az bulunan sistemlerde en güçlü olduğunu bulmalarına izin verdi.

Epps, “Bu tekniği kullanarak, sadece evrendeki bu karanlık madde tellerinin var olduğunu göremeyiz, bu filamanların galaksileri birbirine bağlama derecesini görebiliyoruz”  dedi.

 

Daha önce yazdığım Zaman yolculuğu ve Kara Delikler “Kurnaz Bir Plan” ile mümkündür. makalemi okumak ister misiniz?

Yorumlar