Aradığınız Herşeyin Adresi

İran’da bir kum fırtınası Kayıp Antik Kent’in kalıntılarını ortaya çıkardı

101

İlk raporlara göre, keşfedilen antik şehir yaklaşık 5.000 metrekareyi kaplıyor. Uzmanlar, erken analiz temelinde antik yerleşimin en azından İslam Ortaçağ’a (MS 661-1508) kadar uzanmakta olduğunu ileri sürüyorlar ancak birkaç uzman, bunun çok daha erken tarihte geçebileceğini savunuyor. Şimdiye kadar uzmanlar kil kaplarını ve yapılarını yıkılmış halde buldular. Bölge, yakınlarda keşfedilen sayısız “kaybolan” eski yerleşim yeri ile ünlü.

İran’da yakın tarihli bir fırtına, antik bir kentin veya nekropolün bir parçası olduğuna inanılan bir dizi yapı ortaya çıkardı. Erken yapılan analizler, kalıntıların İslam Ortaçağı’na (MS 661-1508) ait olduğunu, ancak daha erken tarihlenebileceğini göstermektedir.

Raporlara göre, İran’ın Kerman’ında bulunan yetkililer, bulguların herhangi bir tehlike altında olmasını istemiyorlar; bu nedenle ağır silahlı askeri muhafızlar yerini potansiyel yağmacılardan uzak tutuyor.

CHTHO (İran’ın Kültürel Mirası, El Sanatları ve Turizm Örgütü) uzmanları, ön araştırmalara dayanarak, sitenin tarihi bir şehrin kalıntıları olabileceğini kararlaştırdı.

Neyse ki kalıntıları ortaya çıkaran kum fırtınası, Mart 2017’de vuruldu ve kırık çömlekleri ve kerpiç ortaya koydu.

Yapılara ek olarak, kil ve kerpiç parçaları bulunmuştur. Her ne kadar kalıntılarla ilişkili olup olmadıkları veya fırtınalar ve sel baskınlarıyla sürüklenmeleri tespit edilmemesine rağmen.
Yapılara ek olarak, kil ve kerpiç parçaları bulunmuştur. Her ne kadar kalıntılarla ilişkili olup olmadıkları veya fırtınalar ve sel baskınlarıyla sürüklenmeleri tespit edilmemesine rağmen.

CHTHO taşra müdürü Mohammad Vafaei, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bir arkeolog ekibi, sitenin bir nekropolis ya da bir yerleşim yeri olarak kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için Fahraj’a gönderildi,” dedi.

Kuruluştaki arkeologlar, sitede bulunan nesneleri iyice inceleyecek ve keşfedilen kalıntıları, yaklaşık 5.000 metrekarelik alanı kaplayan kompleksin gerçek antik dönemi hakkında daha iyi bir fikir edinmek için inceleyeceklerdir.

Tarafından belirtildiği gibi Tahran Times , Kerman büyük ve müreffeh ili, Fehrec, antik kalıntıları zamanla bir kültür buluşma noktası olmuştur maruz kalmış bölgenin şehre ev. Ayrıca pazarlar, camiler ve kervansaraylar da dahil olmak üzere zengin turistik mekanlara ve tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Alan çeşitli arkeolojik alanlara sahip olduğu bilinmektedir
Alan çeşitli arkeolojik alanlara sahip olduğu bilinmektedir.

 

“Fırtınalar ve sellerden sonra, çeşitli bölgelerde nesneler su altında veya fırtınayla taşınabileceğinden, bölgenin tarihsel olduğunu iddia edemez.” İran’ın il müdürlüğünün başkanı Muhammed Vafaei Kültür Varlıkları, El Sanatları ve Turizm Örgütü, bu haftanın başında söyledi.

“Bu tür yıkıntıların ortaya çıktığı ilk andır; böylece yaşları ve tarihi hakkında kesin bir veri yoktur” diyerek, kazı çalışmaları devam ederken daha fazla bilginin açığa çıkacağını da sözlerine ekledi.

ICHHTO ofisi, kitabesini hak edecek çalışmaların sonucunda yeterli miktarda bilgi toplandığında bölgenin Ulusal Miras Listesi’ne yazılabileceğini umarak Kültürel Miras ve Turizm Araştırma Enstitüsünün yardımını talep etti.

İlginçtir ki, bu antik bölge bölgede bulunabilecek ilk yer değil. Kerman’daki Fahraj ve Rigan, çok sayıda antik siteye ev sahipliği yapıyor. Son zamanlarda sel nedeniyle bazı alanlar keşfedildi ve şu anda uzmanlar tarafından analiz edilmektedir.

Yorumlar