Aradığınız Herşeyin Adresi

İnternette Söz Sahibi Olmanın Yolları

267

Bu yazımda Web site nasıl kurulur? , Hangi aşamalardan geçer? , Nelere dikkat etmemiz gerekir? Konularına değineceğim. Web site kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Ayrıca aşırı para harcamanıza da gerek yoktur.

Öncelikle Web site nasıl kurulur? Sorusuna değinirsek; Bir web site kurmak istiyorsak öncelikli olarak kuracağımız web sitenin adını belirlemek gerekiyor. Örneğin; Yemek tarifleriyle alakalı bir web site kurmak istiyorsak, içerikle alakalı bir web site adı belirlemek gerekir. Mesela (yemektarifim.com) yada bir oyun oynama sitesi kurmak istiyorsak (onlineoyun.com) gibi web site domain* adı ve web site adı belirlemek gerekir. “ İstediğiniz alan adını daha önce alınmışsa, farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz (.net, .org, .co, . info, .biz vb.)” Bu alan adları da alınmışsa farklı kombinasyonlarda arama yapabilirsiniz. Ücret olarak yıllık minimum 20 TL ile 80 TL arası bir domain adı alabilirsiniz. “Bazı hosting* şirketleri kampanyalar düzenleyebilir. Yıllık 3 TL veya hosting paketi alırsan domain adı bedava gibi

İnternette Söz Sahibi Olmanın Yolları

Daha sonra bir de barındırma sistemi yani hosting paketi satın almalısınız. Bu paketler günümüzde biraz daha geliştiği için “ WordPress* Paketi, Joomla* Paketi gibi” tabi Linux*  ve Windows*olmak üzere iki farklı işletim paketi de mevcut. Bu hosting paketini bir Flash Belleğe yada Harddiske  benzetmekte mümkün. Çünkü sizin web sitenizin verileri bu hosting paketi içinde saklanır.

Açıkçası alan adınızı (domain) barındırır. Bir nevi web sitenizin kasası olarak düşünebilirsiniz. Bu hosting paketleri de şirketlere göre değişir. Yıllık 35 TL ile 300-400 TL civarı da bulunabilir. Pahalı olmasının bir diğer nedeni ise özellikleridir. Kısaca kotasına göre, işlevine göre fiyatlandırılır.

Son olarak da sitenizi yayınlamak var. Eğer kodlama bilginiz varsa kendi sitenizi tasarlarsınız fakat kodlama bilgisi az olan ya da hiç olmayan arkadaşlar, WordPress, Joomla, MyBB, VBullettin gibi uygulamaları alan adlarına kurarak, forum sitesi ya da kişisel web site veya kurumsal web sitelerini kurabilirler. Bunun için de WordPress, Joomla gibi uygulamaların desteklediği temaların lisansını satın alarak veya internette ücretsiz temaları kullanarak istedikleri web siteye kavuşabilirler.  Ayrıca web sitelerine düzenli olarak özgün içerikler ekleyerek web sitenize reklamlar alabilirsiniz. Böylece kendi web sitenizden para da kazanmış olursunuz.

İnternette Söz Sahibi Olmanın Yolları

Ayrıca aldığınız web hosting paketinde mutlaka en az 1 en fazla sınırsız olacak şekilde e-posta adresi alabilirsiniz. Bu da web sitenize ayrı bir profesyonellik katar. Mesela bizim web sitemizin adı (arastirmacim.com) ile aldığımız (info@arastirmacim.com) e-posta adresi gibi…

 

Gelelim Web sitesi kurmak hangi aşamalardan geçer? Sorunu yanıtlamaya; aslında yukarıda bahsettiklerim aşamaları da az çok belirtmiş oldu ama biz kısaca bir taslak oluşturursak;

ALAN ADI (DOMAIN)WEB HOSTING (BARINDIRMA) UYGULAMA EKLEME (WordPress, Joomla, MyBB vb.) ve ya kendi tasarım ve teman ⇒ İÇERİK EKLEME

Peki Web site açarken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Öncelikle özgün içerikle eklemeliyiz,
  • Copy/Paste (Kopya içeriklerden/alıntılardan) mümkün olduğunca uzak durmalıyız,
  • Telif hakkını ihlal edecek içeriklerden ( Resim, video, yazı vb.) kaçınmalıyız,
  • Cinsel içerikli içeriklerden dolayı ban yememek için uzak durmalıyız,
  • Sitenize mutlaka site haritası eklemelisiniz (aramalarda görünmek için önemli noktalardan biridir.),
  • Sitenin meta tag bölümüne dikkat etmeliyiz (eğer meta tag yoksa eklemeliyiz.)

“Meta tag kodu web sitenin “<head> </head>” kodları arasında bulunan, web sitemizin başlığını, sloganını ve web site ile ilgili etiketleri barındıran kodtur.” Bu kod arama motorları tarafından web sitenizin kimliğini gösterir. Bu kodu sitenizin Header kısmına eklemenizi tavsiye ederiz.  Aşağıdaki koddan kendi web siteniz ile alakalı kısımları değiştirerek web sitenize meta tag ekleyebilirsiniz.

<title>Araştırmaktan Daha Ötesi</title>
<meta name=”description” content=”Araştırmaktan daha ötesi diyerek çıktığımız bu yolda bir bilgi kaynağı olarak hedefimizi yükseltip daha iyi yerlere gelmeyi amaçlıyoruz.“/>
<meta name=”keywords” content=”arastirmacim, arastirma görevlisi, arastirmacim.com“/>
<meta name=”author” content=”arastirmaci“/>

 

Telif hakları ile ilgili; Eğer web sitenizde telif hakları ihlali ile ilgili içerik varsa ve telif sahibi sizi şikayet ettiyse başınız biraz ağrıyabilir. Önerimiz web sitenizde telif haklarını ihlal eden içerikleri barındırmayın, eğer varsa da kaldırın.

Web sitenizin Google’dan banlanıp, banlanmadığını öğrenmek için tıklayın…

*Domain:  internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

*Hosting: Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır.

*Wordpress:  GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Wordpress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir.

*Joomla: web siteleri ve güçlü çevrimiçi uygulamaları yapabileceğiniz ödüllü bir içerik yönetim sistemidir (İYS). Kolay kullanılabilirliği ve genişletilebilirliği dahil olmak üzere birçok özelliği vardor.

*Linux Hosting: hosting hizmeti vermesi amacı ile kullanılan sunucularda Linux işletim sistemi alt yapısı ile kurulan bir web sitesi barındırma sistemidir. Günümüz kullanıcıları tarafından çok tercih edilen hosting olarak karşımıza çıkmaktadır.

*Windows Hosting:  Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sunucular üzerinde barınan ASP, ASP.NET programlama dilleri ile sorunsuz bir şekilde çalışan bir web hosting türüdür. Windowshostinglerin çalıştırdıkları siteler genelde ASP tabanlı olan siteler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bir sonraki yazımızda FTP, Sunucu ve Server hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca .PHP, .ASP ve .HTML hakkındaki bilgileri de bir sonraki yazımızda açıklayacağız. Bizi takipte kalın.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer beğendiyseniz aşağıdaki paylaşma linklerine tıklayarak birçok kişiye ulaştırmış olursunuz.

Yorumlar