Aradığınız Herşeyin Adresi

Gökbilimcilerin gizeminin kaynağı ‘Alien Signals’

72

Uzmanlar, yeryüzünden 2,4 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan yıldız kreşine, gizemli yabancı sinyallerinin kaynağını saptamayı başardılar.Gökbilimciler bunun olağanüstü bir keşif olduğunu söylüyor.

Uzmanlara göre, birkaç milisaniyeden fazla sürmeyen gizemli radyo patlamaları Auriga takımyıldızında 20 kilometre boyunca kaybolan son DENSE nötron yıldızlarından kaynaklanıyor.

New Mexico, Socorro’daki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden Dale Frail , “Bu olağanüstü bir galaksi” diyor  . “Küçüklüğüne göre, yıldızları verimli bir hıza dönüştürüyor.”

Hızlı Radyo Burst’lerinin tespitinde büyük ilerleme kaydedildi. Aslında, yakın zamana kadar, bu gizemli sinyallerin galaksimizde mi, yoksa evrende başka bir yerde mi ortaya çıkıp çıkmadığı hakkında kesinlikle hiçbir fikrimiz yoktu.

Bununla birlikte, uzmanlar 2017 yılının Ocak ayında dünyanın en büyük fermuarlarından birini yaptılar – FRB 121102 adlı hızlı bir radyo patlamasının evini, Earth’ten 2,4 milyar Lliklik Auriga Constellation Auriga’da bulunan nispeten küçük bir galakside keşfettiler.

FRB’ler söz konusu olduğunda işler daha da güzelleşti.

 

Dwingeloo’daki Hollanda Radyo Astronomi Enstitüsü uzmanları, Hubble Uzay Teleskobunu soruların galaksisini incelemek için kullandı.

 

Kanada’daki Montreal’deki  McGill Üniversitesi’nden ekip üyesi Shriharsh Tendulkar New Scientist’e verdiği demeçte , “Hubble gözlemleri çok keskin bir görüntü elde etmemizi sağlıyor ”  dedi . “Yıldız oluşumunda çok parlak bir nokta var ve bu FRB onun içinde patlama yatıyor.”

Uzmanlara göre yıldızların fidanlığı galaksinin en dış kenarlarında, yaklaşık 20.000 ışıkyılı bir çapa sahip. Tek başına kreş yaklaşık 4.400 ışık evet arasında.

Uzmanlar, FRB’lerin, orijinal yıldızı patladıktan sonra geride bıraktıkları, genç bir nötron yıldızının yoğun çekirdeğinde ortaya çıkan “parlama” sonucunun olduğunu ileri sürdüler.

Genç nötron yıldızı tarafından yayılan dalgalar, geçen yıl Aralık ayında Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden gökbilimciler tarafından Batı Virginia’daki Green Bank Teleskop’u ve Puerto Rico’daki Arecibo Gözlemevini kullanarak tespit edildi.

Uzmanlar Astrofizik Dergisinde yayınlanan bilimsel bir makalede şöyle dedi :

“Bu kaynaktan altı ek radyo patlaması tespit ettik: Beş tane Green Bank Telescope, 2 GHz’de ve diğeri de 1.4 GHz’de Arecibo Gözlemevi ile toplam 17 patlamayla sonuçlandı.”

İlginçtir, bulgu, FRB 121102 Galaxy’deki aynı konumdan 11 önceki flaşı izliyor. Bugüne kadar, bu, evrende, FRB’ler sürekli olarak ve rastgele meydana gelen tek bilinen yer.

Gökbilimciler, “şu anda bilinen FRB örnekleminde FRB 121102’nin eşsiz bir nesne olup olmadığı veya tüm FRB’lerin tekrar etme yeteneğine sahip olup olmadığı, karakterizasyonunun hızlı ekstra galaktik radyo geçişlerini anlamak için son derece önemli” diye ekledi.

Önceki teoriler, FRB’lerin Alien teknolojisi nedeniyledir.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bilim adamları, hızlı radyo patlamalarının (başka bir deyişle FRB’ler), uzak galaksilerdeki yıldızlararası problara güç veren gezegen boyutundaki Uzaylı vericilerin sızıntı yapabileceğini önermişti.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi teorisyeni Avi Loeb, “Hızlı radyo patlamaları, kısa mesafelerinden ve uzak mesafelerden dolayı son derece parlak ve biz herhangi bir güvenle olası bir doğal kaynağı belirlemedik” dedi. “Yapay bir köken düşünülmeye ve kontrol edilmeye değer.”

Yeni bir araştırmada, uzmanlar, vericilerden gelen ‘sızıntı’, yabancı sondalar, ana gezegenleri, Güneş’i ve galaksiyi gezegenimize göre hareket ettikçe, Dünya’daki bilim adamlarının sonunda buluduğu son derece kısa süreli çarpmalara neden olabileceğini tespit etti.

 

Yorumlar