Aradığınız Herşeyin Adresi

Çocukların Teknoloji İle İmtihanı

168

Çocukların teknoloji ye olan bağlılıkları göz önündedir. Özellikle çocukların teknoloji olarak cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar onların vazgeçilmezidir. Peki nedir bu Çocukların Teknoloji ile İmtihanı?

Çocuklar bizim geleceğimiz, bizim mirasımızdır. Onlar belki de geleceğin başbakanları, cumhurbaşkanlarıdır. Geleceğin liderleri olabilirler, kimisi büyük bir şirketin ceosu, kimisi önemli mevkilere gelmiş birer bürokrat, birer lider olabilirler. Bizlerin şuan çocuklara yapmış olduğumuz, açıkçası onlar için iyi bir şey sandığımız teknoloji kimi zaman birer facia da olabiliyor. Çocukların Teknoloji İle İmtihanı

Çocukların teknoloji ile imtihanı
Çocukların teknoloji ile imtihanı

Ellerine verdiğimiz, telefonlar, tabletler, pc bilgisayarlar kimi zaman iyi bir temel için gerekirken kimi zaman çocuklarımızın psikolojik açıdan gelişimlerini olumsuz etkiliyor olabilir. Öncelikle kısaca faydaları üzerinde duralım;

  • Çocukların bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma, yazma, seçme,  sınıflandırma vb.) kullanmalarını sağlar.
  • İyi eğitim yazılımları; çocukların temel becerilerini -okuma, yazma gibi- geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, daha üst düzeyde neden-sonuç ilişkisini anlamalarında, üst düzey problem çözme, yaratıcı düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde de  etkili olabilir.

Peki zararları neler?

Şuan da günlük hayatta birçok ebeveyn çocukları ağladığında, şımardığında, gürültü çıkardığında susmaları için telefondan ve ya tabletten açtığı oyunu, vererek çocukların sakinleşmesini sağlıyor. Artık ne bisikletin önemi kalmış, ne de sokakta arkadaşlarıyla beraber oynarken büyümenin tadı… Bazen denk gelmişsinizdir. 8-9 yaşlarındaki çocukların bile birer facebook, twitter hesapları var. Orada kimlere mesaj attıkları, kimler tarafından kandırıldıkları, kız çocuklarının internet sapıkları tarafından taciz edilmesinden tutun da, erkek çocuklara cinsel içerikli paylaşımların gösterilmesine kadar bir çok ortam hazırlanıyor sosyal medyada.

Oynadıkları oyunlarda verilen subliminal mesajlardan tutun da, izledikleri çizgi filmlerde ki karakterler bile çocukları birer sanal dünya içine hapsetmeye yetiyor. Hayal gücünün gelişmesinin ötesine çıkan bu sanal dünyada çocuklarımız maalesef hapis olunacak seviyeye kadar çıkarılıyor.

Şiddet içeren ve ya, çeşitli hareketlerle oynanan oyunlarda (zıplamalı, vurmalı, kırmalı vb.), çocuk bunları gerçek sanıp aynı hareketleri denemeye çalışıyor. Bunların sonucu da tabi ki kötü bitebiliyor.

Bu yüzden çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için, psikolojik ve fiziksel açıdan çocuklarımıza daha sağlıklı şeylerle, daha geliştirici oyunlar ve çizgi filmlerle büyütmeliyiz. Sokağa çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynaması, onun sosyal medyada sosyalleşmesinden daha faydalı olacaktır. Ve tüm bu aktiviteleri ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Çünkü bazen tüm bu durumların sebebi bazen ebeveynin dikkatsizliği ve sorumsuzluğuyla da ortaya çıkabiliyor.

Yazdığım Arama Motorları ve SEO makelemi okumak ister misiniz?

2. web sitemiz olan Arastirmacim.com sitesinden de faydalanabilirsiniz.

Yorumlar