Aradığınız Herşeyin Adresi

CNAME Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

767

Arkadaşlar hepinize merhaba bu yazımda, CNAME bilgileri girilerek blog sitenizi nasıl aldığınız domain adresine yönlendirirsiniz onu göstereceğim. Bu örneğimde bir sonraki yazımda anlattığım ücretsiz ” .design ” uzantılı domain adı veren bir siteyi ele alacağım.

BAŞLAMADAN

Eğer ” 120 TL Olan Domain Şimdi Ücretsiz ” başlıklı yazımı okumadıysanız. Okumak İçin Buraya Tıklayın…

ANLATIM

Şimdi öncelikle CNAME ile yönlendirme yapabilmek için yönetici panelinde bulunan ” Domain Management ” kısmına tıklamanız gerekiyor.

İkinci olarak da açılan sayfada dişli ayarlar simgesine tıklayıp ” DNS Records ” bağlantısına tıklamamız lazım.

Üçüncü olarak karşımıza çıkan ekranda ” CNAME- Canonical name record ” yazısına tıklayıp gerekli alanları doldumamız lazım.
Şimdi burda duralım ve yeni bir sekme açıp blogger sitesine girelim. Daha önce açtığımız blog sitesinin ” Ayarlar > Temel ” bölümüne gidelim.
 
Karşımıza gelen ekranda “ Yayıncılık ” başlığı altında bulunan Blog Adresi kısmının altında yer alan ” + Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın ” kısmına tıklıyoruz.

Üçüncü taraf ayarlarında aldığımız domain adresini başında ” www. ” etiketiyle birlikte bu alana yazalım ve ardından ” Kaydet ” butonuna tıklayalım.

Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık. Hata 32. ” hatası aldıysak sıkıntı yok demektir. Google formalite icabı görevini yerine getiriyor anlamına gelir bu…
Tabi bizim için bir önemi var mı? Tabi ki yok. Hemen www ve ghs.google.com yazılarının altında yer alan harf ve kelimelerden oluşan verileri daha önce yarım bıraktığımız sekmeye gelerek oraya kopyala/yapıştır yöntemiyle giriyoruz ve ” Add ” butonuna tıklıyoruz.
Unutma!!! Blogger sekmesini kapatma çünkü orayla daha işimiz var.
 
Ve görevimiz yine bitmedi. Ama az kaldı emin olun. Neyse tekrar blogger sekmesine gelip aşağıda yalnız kalmış ve ilgi bekleyen ” Kaydet ” butonuna tıklıyoruz.

Hemen ekrana değişikliklerinizin sonucu gelecek. Siz orda yönlendirme yaptığınız yeni alan adının karşısında yer alan ” Düzenle ” bağlantısına tıklayıp,” domainismi.design öğesini www.domainismi.design konumuna yönlendir. ” seçeneğine bir tik atıp tekrar ” Kaydet ” butonuna tıklıyoruz.


Ortalama 2-3 dk içerisinde blogger adresiniz domain adresine yönlendirme yapacaktır.
Bundan sonra blogismi.blogspot.com.tr uzantınız blogismi.com/net/design vb. olarak kalacaktır.

ÖNEMLİ!!! Blogger sitesinin sizlere sunduğu https:// özelliğini kaybedeceksiniz. SSL Sertfikası olmadan normal ağ üzerinden sitenizi kullanacaksınız.

Ben bunları beceremem diyenlerdenseniz sizler için bunu ücretsiz bir şekilde yapabiliriz. Bizim için yardımlaşma ve dayanışma, paradan önce gelir. Tek isteğimiz yorum yazarak geri bildirimde bulunmanız.

Kendim için açtığım ücretsiz domain adresim: http://wptemalari.design

Yorumlar