Aradığınız Herşeyin Adresi

Bilim Adamları Kanserin İnsan Yapımı Olduğunu Onayladı

Rahatsız edici haberler Manchester Üniversitesi’nden geliyor; Araştırmacılar, kanserin sadece insan yapımı bir hastalık olduğunu gösteren şok edici bir keşif yaptı.

Kanser yıllar ilerledikçe hızla yayılıyor ve yalnızca İngiltere’de her yıl 150.000’i aşkın ölümün başlıca nedeni budur. İstatistiklere göre Birleşik Krallık’taki her üçüncü kişi büyük olasılıkla bir miktar kanser geliştirebilir.

Bu artan risk ve sonuçta meydana gelen yıkıcı sonuçlar, araştırmacılardan oluşan bir ekibe, kanserin temelini derinlemesine incelemek, mumyaları, fosilleri ve klasik edebiyatı kapsamlı bir şekilde araştırmak ve çarpıcı bir sonuca varmak için ilham kaynağı oldu. Onlara göre, kanser, insanlığa ait bir hastalıktır ve çoğunlukla modern çağın sağlıksız yaşam tarzıyla beslenmektedir.

Mısırlı mumyalar üzerinde çalışan ekip, tek bir izolasyon vakası haricinde hiçbirinde herhangi bir kanser belirtisi bulamadı. Yüzlerce Mısır mumundan alınan doku parçaları, mikroskop altında rehidre edildi ve gözlemlendi ve incelenen mumyaların hepsinde tek bir kanser vakası buldu.

Daha önce, antik Mısırlılarda yeterince yaşamak istemediği için kanser vakası olmadığını öne sürdü. Bu talepleri çürütmek için araştırma ekibi, o zamandan beri arterlerin sertleşmesi ve gevrek kemikler gibi diğer yaşa bağlı hastalıkların yaygın olduğunu belirtti.

Nature Reviews Cancer dergisi   , kanserle ilgili fosil bulgularının katı olmadığını ve hayvan fosillerinde birkaç düzine, çoğunlukla tartışmalı örnek veren bilimsel literatürde yer aldığını bildirdi. Binlerce Neandertal kemiği üzerinde yapılan çalışmalar bile olası bir kanser örneğini verdi.

Eski Mısır el yazmalarının incelenmesinde kanser belirtileri ortaya çıkmadı, bazı kanser benzeri semptomlar muhtemelen cüzzam gibi varlıklar veya varisler gibi diğer hastalıklarla ilişkilendirildi. Araştırmalarına göre, kanseri bir hastalık olarak tanımlayan ilkler muhtemelen malign ve benign tümörler arasında ayrım yapan Rumlardı.

Kanser 17. yüzyıla kadar ortalıkta yoktu fakat 17. yüzyıldan sonra meme kanseri ve bir çok kanser türünün ameliyatı üzerinde söylentiler çıkmaya başlandı. Ancak ilk olarak, bilimsel literatürle desteklenen kanser vakalarının son 200 yılda kaydedildiğini bildirdi. Snuff kullanıcılarında burun kanseri 1761 yılında ortaya çıktı. Bacalı süpürgelerdeki skrotal kanser 1775 yılında da keşfedildi.

Araştırmanın baş araştırmacısı Michael Zimmerman, eski sağlık kurumlarında etkili bir sağlık bakımından yoksun oldukları için kanserle ilgili bir takım kanıtların eski toplumlarda bulunması gerektiğini söylüyor.

“Cerrahi müdahale gerektirmeyen eski bir toplumda, kanser bulguları her vakada kalmalıdır. Mumyalardaki habis varlıkların sanal olarak yokluğu antik çağlarda nadir olduklarını gösteriyor ve bu da kansere neden olan faktörlerin modern sanayileşmeden etkilenen toplumlarla sınırlı olduğunu gösteriyor “  dedi.

Kanserle ilgili kanıt arayışında klasik edebiyat, fosil kayıtları ve mumyalanmış cisimler hakkındaki araştırmanın ayrılmaz bir parçası olan bir diğer önemli bilim insanı Profesör Rosalie David şunları söyledi:

“Sanayileşmiş toplumlarda kanser, ölüm nedeni olarak kardiyovasküler hastalığa yalnızca ikinci. Fakat antik çağlarda çok nadirdi. Doğal ortamda kansere neden olabilecek hiçbir şey yoktur. Dolayısıyla kirlilikten ötürü insan yapımı bir hastalık olmalı ve diyet ve yaşam biçimimizde değişiklikler yapmalı. Çalışmamızın önemli bir unsuru, bu hastalığa tarihi bir perspektif kazandırmasıdır. Toplumdaki kanser oranları hakkında çok net ifadeler üretebiliriz çünkü tam bir genellemeye sahibiz. Yüz yıl değil, bin yıllara baktık ve kitlesel verilere sahibiz. Yine eski Mısır verileriyle birlikte, binlerce yıl boyunca elde edilen diğer verilerle birlikte, modern topluma açık bir mesaj verildi – kanser insan yapımı ve ele almamız gereken bir şey. “

Belli ki kanserin başlıca nedeni insana bağlıdır ve sizi bu hastalıktan koruyabilecek en önemli faktörler olarak sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz önerir.

Yorumlar