Aradığınız Herşeyin Adresi

Bilgisayarlar İnsan Beynine Bağlanıyor

Elon Musk’un yeni şirketi -Neuralink- insan beynini bilgisayarlara bağlamaya yardımcı olacak devrim niteliğinde bir teknoloji yaratmayı amaçlıyor. Musk, beyinde düşüncelerini iletmek için küçük elektrotlar kurmayı hedefleyen “sinirsel dantel” teknolojisini geliştirmede aktif bir rol üstlendi. Neuralink gelecekte insanları yeniden tanımlamak istiyor olabilir.

SpaceX, Tesla Motors ve Neuralink’in arkasındaki beyni Elon Musk, yeni bir “consensual telepati” dili yaratmak için sadece dört yıl içinde bilgisayarları insan beyniyle birleştirmeyi planlıyor.

Musk’a göre bu düşünce, sadece dört yıl içinde insan beynine başarılı bir şekilde yerleştirilebilen bir Matrix tarzı bilgisayar sistemi yaratmaktır.

Musk, “nöral bağcıkların” sadece dört yıl içinde ciddi beyin yaralanmalarına sahip kişilere yardımcı olabileceğine ve hedefe ulaşmak için gereken teknoloji zaten bizim alanımıza geldiğine inanıyor.

Tesla’nın şirketi-Neuralink-mikron boyutlu cihazlar yaratarak insan beynini bir makine arayüzü ile bağlamaya yardımcı olacak projeler üzerinde çalışıyor.

Musk’a göre, bir beyin-makine arayüzünün başarılı bir şekilde uygulanması, insanlığın geleceğin ‘tanrı benzeri’ robotları ile rekabet etmesine yardımcı olacak çok gerekli bir adımdır.

Permalink, Musk’a ait şirketlerin bir listesine girdi ve Temmuz ayında kuruldu. Şirket çoğunlukla Musk tarafından finanse edilmektedir. Nerualink , insanlara ‘indirmek’ ve ‘karşıya yükleme’ düşüncelerine izin verecek şekilde son derece küçük beyin elektrotlarının yerleştirilmesini esas alan Musk’un ‘sinir danteli’ dediği bir teknoloji geliştirecek.

Musk , Wait But Why’a verdiği bir röportajda “Bir konsepti sizinle paylaşacak olsaydım, esas itibariyle rıza duyan telepatiye girersiniz” dedi.

Neuralink’in asıl amacı inme ve kanser gibi çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak ciddi beyin yaralanmalarına sahip insanlara son röportajda sadece dört yıl içinde yardımcı olabilecek bir ürün başlatmaktır diye belirtti.

Ancak hepsi bu kadar değil. Musk, sekiz ila on yıl içinde Matrix tarzı teknolojinin herkes tarafından kullanılabileceğini söyledi.

“Kafanda bir takım kavramlar var, o zaman beynin konuşma ya da yazma denilen inanılmaz derecede düşük veri hızına sıkıştırmaya çalışması gerekiyor. İki beyin ara yüzünüz varsa, aslında başka biriyle sıkıştırılmamış doğrudan bir kavramsal iletişim kurabilirsiniz “diye ekledi.

Yapay zeka ve makine öğrenimi, sofistike ve tanrı benzeri bilgisayarlar yaratacak, geçen yıl teknoloji konferansında konuşan Musk, insanların ayak uydurmak için beyne “nöral bağcık” yerleştirmesi gerekeceğini söyledi.

Bununla birlikte, Musk’ın yeni şirketi ve planları birçok kişiye sürpriz olabilir.

Musk-Dr Stephen Hawking ile birlikte-insanlığın varlığına karşı en büyük tehditlerin tam olarak Yapay Zeka olduğunu ve Musk’un yeni şirketinin Mayıs ayına göre bu şekilde ilerlediğini ortaya koyduğu bilinmektedir.

Profesör Stephen Hawking, bir gün Yapay Zekanın insanlığa yönelik en büyük tehditlerden biri haline gelen bir ‘kendi iradesini’ geliştirebileceğini söyledi . Yapay Zekayı ve olasılıklarını daha fazla araştırmak için araştırmacılar çağırdığı için bu tehlikeli ve güçlü özerk silahlarla sonuçlanabilir.

“Biyolojik bir beyin tarafından elde edilebilecek olan ile bir bilgisayar tarafından elde edilebilecek arasında hiçbir derin fark bulunmadığına inanıyorum. Dolayısıyla, bilgisayarların, teorik olarak insan zekasını taklit edebildiğini ve aştığını izliyor “dedi.

Profesör Hawking, potansiyel faydaların büyük olduğunu belirtti ve böyle bir teknolojik devrim, insanlığın gezegenimize yapmış olduğumuz zararın bir kısmını geri almasına yardımcı olabilir.

Yorumlar