Aradığınız Herşeyin Adresi

BAŞKA BİR Evrenin Kanıtı? Yerçekimi başka boyutlara kaçıyor

62

Bilim adamları, yerçekimi dalgalarının başka bir UNIVERSE varlığının ortaya çıkmasına yardımcı olmak için ana bileşen olabileceğini söylüyorlar.

Fizikçiler, ek boyutlara kaçan yerçekimi olduğuna inanmaktadır. Ekstra bir boyut temel olarak yüksek frekanslı dalgaların “kuleyi” yaratacak ve yerçekimi dalgalarının alanı genişletme biçimini değiştirecektir. Bu değişiklikler, uzmanlar tarafından saptanırsa, aslında fazladan bir boyutun varlığını kanıtlayabiliriz.

SADECE bir evren olup olmadığı sorusu varlığımızın en büyük gizemlerinden biri olmuştur. Bununla birlikte, bilim adamları gizli boyutları tespit etmelerine yardımcı olacak devrimci bir yol bulmuş olabileceğine inandığı için bu gizemi nihayet çözebilirler.

Uzmanlar, orada bilinmeyen boyutlar varsa, yerçekimi dalgalarını değiştirerek uzay-zaman kumaşında değişikliklere neden olarak gerçeklerle dalgalanmalara neden olabileceğini düşünüyorlar. Bilim adamları, yerçekiminin mevcut olabilecek tüm diğer boyutları kullanabileceğini söylüyor, bu nedenle dalgaları diğer boyutların var olup olmadığını tespit etmenin mükemmel bir yoludur.

Günümüzde, bizi her gün kuşatan üç boyut biliyoruz: uzunluk, genişlik ve derinlik. Bununla birlikte, uzmanlar orada daha fazla boyut olabileceğine inanıyorlar.

Bu sebeple, Max Planck Yerçekimi Dalgaları Enstitüsünden uzmanlar, büyük nesnelerin hareketinden kaynaklanan uzay-zamanlı dalgalar aracılığıyla EKSTRA boyutları arıyor.

Yerçekimi diğer temel kuvvetlerden zayıf olduğu kanıtlandığından uzmanlar, bunun bir nedeni olabileceğini merak ettiler çünkü bazıları diğer boyutlara kaçıyor.

Emin olduğumuzu nasıl bilebiliriz?

Uzmanlar başka bir boyutun varlığının yerçekimi dalgalarını nasıl etkilediğini hesaplamaya karar verdiler ve iki garip özellik bulduklarını söylediler.

Her şeyden önce, uzmanlar yüksek frekanslarda ekstra dalgalar ve yerçekimi dalgalarının uzayı nasıl uzandığına dair bir değişiklik buldu.

Bununla birlikte, New Scientist tarafından belirtildiği üzere, “mevcut gözlemevleri, yüksek frekansları tespit edemez ve planlanan gözlemevlerinin çoğunun da daha düşük frekanslara odaklanır. Dolayısıyla bu ekstra dalgalar her yerde olabilir, ancak bulmaları zor olacaktır. İlave boyutların ikinci etkisi ekstra bir sinyal eklemeden ziyade gözlemlediğimiz “normal” yerçekimi dalgalarını değiştirdiği için daha saptanabilir olabilir. ”

Araştırmaya öncülük eden Gustavo Lucena Gomez, New Scientist ile yaptığı röportajda “Evrende fazladan boyutlar varsa, yerçekimi dalgaları herhangi bir boyutta, hatta ek boyutlarda bile yürüyebilir” dedi.

Uzmanlar tarafından açıklandığı üzere, yerçekimi dalgaları, evrenin uzayı çok belirli bir şekilde uzatarak ve süpürerek dalgalanıyor: Bir lastik bandı çekerken olduğu gibi, bant tarafından oluşturulan elips, bir yönde daha uzun ve diğerinde daha kısalıyor ve orijinaline geri dönüyor Şekil serbest bırakıldıktan sonra.

Bununla birlikte, EXTRA boyutlarının, yerçekimi dalgalarının, nefes alma modu olarak adlandırılan yerden şekil-kaydırma yapmak için bir başka yol eklediğine inanılıyor. Akciğerleriniz gibi, nefes alırken uzay ve darbelere ek olarak, yerçekimi dalgaları geçtikçe genişler ve daralır New Scientist yazıyor .

Emilian Dudas Fransa’daki École Polytechnique’de “Ekstra boyutlar farklı bakış açılarından uzun süre tartışılmış” diyor. “Yerçekimi dalgaları ekstra boyut aramak için yeni bir bükülme olabilir.”

Yorumlar