Aradığınız Herşeyin Adresi

3.700 Yıllık Mısır Piramidi – Kaybolan Piramit

292

Bilim insanları, ‘kaybolan’ 3.700 yıllık Mısır Piramidi nin kalıntılarını buldu… Peki bu piramit neden kayboldu? Nasıl gün yüzüne çıktı?

Mısır arkeologları, Kahire’nin güneyinde bulunan 3.700 yıllık bir Piramit kalıntısını buldukları gibi başka bir sansasyonel keşif yaptı.


Uzmanlara göre, Cario’nun yaklaşık 40 kilometre güneyinde bulunan kalıntılardaki Piramit, eski Mısır’ın düzgün yüzlü piramit yapmaya yönelik ilk girişimlerinden biri olabilir.

Yeni bulunan yapı, Kral Snefru’nun ünlü bükülmüş piramidinin yakınında bulunuyor.

Bir Mısır arkeolojik misyonu, Firavun XIII hanedanından (M.Ö. 1795-1650), Kahire’nin güneyinde Dahshur’daki nekropoldeki bir kazıda bir piramit kalıntısı keşfetti. Mahmud Afif’in yayınladığı bir bildiride, Mısır Eski Eserler Dairesi müdürlüğüne göre, keşif Kral 4. Seneferu’nun piramitinin kuzeyinden, MS 4. yy’dan itibaren (MÖ 2613-2494) yapıldı.

Bent Piramidi Mısır’da erken piramit gelişiminin eşsiz bir örneği olarak kabul edilir, bu Sneferu tarafından inşa edilen ikinci piramittir. Ayrıca orijinal cilalı kireç taşı dış kılıfının büyük ölçüde bozulmadan kalması nedeniyle, Mısır’da bulunan yaklaşık doksan piramit arasında benzersizdir.

3.700 Yıllık Mısır Piramidi

Giza ve Kahire merkez yönetimi başkanına göre, Alaha el Shahat, piramitin ele geçirilen kısmı iyi bir koruma durumunda. Al Shahat, kazının yapının diğer kısımlarını yakında açığa çıkaracağına olan inancını dile getirdi. Şimdiye kadar kazılan alan, türbenin içinde, piramidin tabanına inen bir koridorun bulunduğu bir alanı göstermektedir.

Dahası, uzmanlar, piramitin güney kesimlerinde yer alan rampa ile batı kısımlarında bulunan bir oda ile bağlantılı bir oda buldu.

Dahshur nekropolünün başı olan Adel Okasha, yapının kalıntılarının piramidin iç kısımlarına ait olduğunu ve bir koridor içerdiğini açıkladı.

Piramitin iç tasarımını gösteren bloklar da dahil olmak üzere diğer kalıntılar da bulunmuştur.

3.700 Yıllık Mısır Piramidi

“Yapının, piramitin iç kısmına ve güney rampasına giden bir koridora götüren bir koridortan oluştuğu; Bu, bir odaya ek olarak, batı ucunda bulundu, “Okasha dedi.

Bakanlık, nekropolis genel müdürü Adel Okasha’yı gerekçe göstererek “10 dikey hiyeroglif hatlarıyla oyulmuş bir alabaster … blok keşfetti” dedi.

“Piramitin iç tasarımını gösteren granit lento ve taş bloklar” da bulundu.

Şu anda, kazılar hala erken safhalarda ve piramidin kesin boyutları uzmanlar tarafından oluşturulmamıştır.

 

Daha önce yazdığım Büyük Piramitler Hakkında Açıklanamayan Garip Gerçekler makalemi okumak ister misiniz?

Yorumlar