Aradığınız Herşeyin Adresi

3.5 Milyar yıl önce – Dünya üzerindeki en eski Yaşam Kanıtı bulundu

134

Uzmanlar, gezegenimizdeki en eski yaşam kanıtını keşfettiler: 3,5 milyar yıl önce. Uzmanlar , bu inanılmaz keşif , arazideki hayatın en eski kanıtını 580 milyon yıl geriye ittiğini söylüyor.

Dünyadaki en yaşlı yaşamın dünyadaki en eski kanıtı, Güney Afrika’da bulunan 2.7-2.9 milyar yıllık mevduattır.

Avustralya’daki antik kaplıcalarda, bilim adamları, 3.5 milyar yıl önce şaşkınlık yaşayan, dünyanın en eski hayat kanıtını buldu. Bu keşif, ünlü doğa bilimcisi, jeolog ve biyolog Charles Darwin’in hayatın kökeni hakkında haklı olduğuna işaret ediyor.

1971’de Darwin, ‘yaşamın’ sıcak bir küçük göletten kaynaklandığını öne sürdü.

Bilim adamları, Darwin’in teorisinin, Avustralya’daki 3.5 milyar yıllık kayalıkta, karada yaşayan en eski kanıtları ortaya çıkardıktan sonra doğru olduklarını kanıtladılar.

Devrim niteliğindeki çalışma, UN CNS Sidney Üniversitesi’nden Sayın Djokic ve Profesörler Martin Van Kranendonk, Malcolm Walter ve Colin Ward ve Auckland Üniversitesi’nden Profesör Kathleen Campbell tarafından yapıldı ve Journal Nature Communications’da yayınlandı .

Birçok kişiye sürpriz olarak gelen keşif-gökbilimcilerin, Mars’ta yabancı yaşam arayışına yardımcı olabildikleri, çünkü kırmızı gezegen de 3.5 milyar yıl önce Dünya’ya benzer sıcak kaynaklara sahip olabilir. Tesadüf? Bence değil.

Araştırmacılar ve UNSW, “Heyecan verici bulgularımız, kaplıcalarda yaşayan canlıların kaydını 3 milyar yıl geriye sürmüyor, yaşamın önceden düşünülenden çok daha erken bir tarihte karada yaşadığını gösteriyor” dedi. Doktora Aday Tara Djokiç.

Batı Avustralya’daki Pilbara Kratonu’ndaki Dresser Formasyonu’ndaki 3.48 milyar yıllık kayalardan korunmuş olan küresel kabarcıklar, karada eski kaplıcalarda yaşayan erken yaşamın kanıtıdır.

“Bu, yaşamın okyanusta geliştiğini ve daha sonra karaya oturduğunu düşünen yaygın düşünce fikrinden ziyade, karadaki tatlı su kaplıcalarındaki yaşam kaynağı için bir sonuç doğurabilir.”

Şu anda, uzmanlar hayatın nasıl oluştuğu konusunda iki ana teori düşünmektedir.

Bunlardan biri, derin deniz hidrotermal menfezlerinde bir yerde başladığı ya da alternatif olarak, Charles Darwin’in önerdiği gibi, sıcak bir küçük gölette, karada başladığıdır.

Djokiç, “Batı Avustralya’daki bu eski kaplıcaların potansiyel biyolojik imzalarının keşfedilmesi, kara kökenli bir yaşam kaynağına ağırlık verecek jeolojik bir perspektif sunmaktadır” diyor.

“Araştırmamız Mars’ta yaşam araştırması için önemli etkilere sahip. Çünkü kırmızı gezegen, Pilbara’daki Dresser Oluşumuna benzer bir çağın antik kaplıcaları var.

“Mars 2020 roveri için ilk üç potansiyel iniş yerinden Columbia Hills, sıcak bahar ortamı olarak gösterildi. Yaşam, Dünya tarihinin geri kalan kaplıcalarında korunabiliyorsa, Mars’ın kaplıcalarında da korunabilecek iyi bir şans var “dedi.

Bilim adamları, Batı Avustralya’nın Pilbara Kratonu’ndaki eski Dresser oluşumunda yaklaşık 3,5 milyar yıllık inanılmaz derecede iyi korunmuş mevduata baktılar. Karada görülen ve okyanusta görülmeyen mevduat, geyseritin varlığı ile tespit edildi. Bu geyserit, genellikle karasal sıcak kaynak ortamında bulunan, kaynama sıcaklıklarının altında, silika açısından zengin, akışkanların oluşturduğu bir maden yatağı.

UNSW ekibinden Martin Van Kranendonk, “Bu, tatlı suda, karada, Dünya tarihinin çok erken dönemlerinde var olan çeşitli canlılık çeşitliliğini gösteriyor ”  diyor .

“Pilbara yatakları, kırmızı gezegendeki kaplıcaları, fosilleşmiş hayatı bulma arayışımız için heyecan verici bir hedef yapan Mars kabuğunun yaşıyla aynı.”

Yorumlar